nya expekt blog banner

nya expekt Blogg

Fotbollsvärlden är en skog där de sitter en Fågel Fenix i varje träd

“Allting är i rörelse” heter en av Ulf Lundells romaner. Så är det verkligen. Inte minst gäller den sanningen den moderna fotbollen.

Just nu ser vi några av de mest meriterade och tidlösa fotbollstränarna i världen; Carlo Ancelotti och Pep Guardiola brottas med svårigheter för sina respektive lag. Nåja. Real Madrid är trots allt både tvåa och före Barcelona i tabellen men när vägen ner från det högsta berget väl dyker upp brukar det vara svårt för en tränare att ta sig upp igen.

Det är intressant med fotbollstränare. Det är nog den enda branschen där även den mest framgångsrika personen fått sparken i närtid. Fotbollsvärlden är en skog där de sitter en Fågel Fenix i varje träd. Jag gillar det där. Jag tycker om tanken på en andra, en tredje och en fjärde chans.

Det är vackert när chanserna ges och det är ännu vackrare när chanserna tas.

Ett lysande exempel är Claudio Ranieri. Han hade tränat fotbollslag sedan Kurre Hamrin sprang runt i blöjor (nåja) och aldrig vunnit något alls. I en hel värld var han betraktad som en verklig gentleman men också som en fotbollstränare som aldrig kunde vinna. Åren gick. Allt såg ut som det alltid gjorde.

Tills han ledde Leicester av alla lag till en sensationell seger i Premier League 2016 och blev betraktad som en mirakelman och en hjälte i samma värld, och av samma människor som i decennier avfärdat honom som en förlorare.

För tillfället är han den ständigt återkommande doktorn som ska försöka läka mitt älskade Roma.

Jag har en “näraffär” precis runt hörnet från där jag bor. Det är ett ställe där allt har röda prislappar fast inget är särskilt billigt. Man slinker in där för att köpa snus, några dagar gammalt bröd, kaffe eller äppeljuice. Det är en familj som har hand om butiken och de turas om att stå i kassan. Det är en farsa, en bror, en syster, mamma och en kusin till familjen. ALLA vill alltid snacka fotboll.

När de lyckades lista ut vem jag är (faktiskt via Nya Expekt-reklamen på tv) så vill de alltid snacka fotboll med mig. Varje besök tar minst en halvtimme. Det finns ingenting som engagerar människor så mycket som fotboll. Sonen, som ofta har kvällspasset, brukar ful-parkera sin bil direkt utanför butiken när det är kvällsmatcher i England eller i Champions League och när butiken stänger 21 så kastar han sig in i bilen och kör snabbt hem för att kolla. Sedan snackar vi om allt som hänt och allt som kommer hända.

Igår snackade vi Nottingham Forest. Ett av de mer Tipsextra-doftande lagen som nyligen tog klivet upp i PL och som nu ligger trea i tabellen. Det är alltid lagen och människorna som bryter mönstret, som trotsar ordningen, som går på tvärs med all ekonomisk logik, som attraherar oss.

England och Premier League är numera kronan i den moderna fotbollens juvel. Sannerligen på gott och ont. När ett lag som Nottingham, eller som Leicester 2015, bryter all logik, låt vara att det är långt kvar av säsongen just nu, så fäster det ett slags hopp i våra hjärtan. Det är häftigt när sköldpaddan slår haren, när de rika och välmående blir förbisprungna av de mindre och fattigare. Världen, och själva tillvaron, kan uppfattas som ett nollsummespel där den rikaste och mäktigaste alltid vinner. Men fotbollen visar oss, i sina bästa stunder, att allting är möjligt, att själva drömmen om det oerhörda faktiskt kan slå in om man drömmer den tillräckligt hårt

/Marcus Birro, stolt ambassadör för Nya Expekt.

Skriven av Marcus Birro

Marcus Birro är en flerfaldigt prisbelönad författare och sportjournalist. Han har givit ut 25 böcker och arbetat i femton år som sportjournalist, bland annat på kvällstidning, i teve och med podcast. Han leder just nu Studio Allsvenskan som är en av Sveriges största plattformar om svensk fotboll. Under 2023 är han aktuell med boken om Djurgårdens sportchef Bosse Andersson.

Vi ber om ursäkt!

Tyvärr är Expekt inte tillgängligt i ditt land.